Gerçek için ayağa kalk

[Turkish]

Gerçek için ayağa kalk

Whistleblowing* (ihbar etme) uluslararası destek haftası

1-7 Haziran 2015

Demokrasinin gerçeğin söylenmesine ihtiyacı var

Bir çok ülkede insanlar 1-7 Haziran 2015 haftası boyunca Gerçek için Ayağa Kalk etkinlikleri düzenleyecekler – dürüst ve açık bir kültüre doğru ilerlemek için, otoritelerin gizli tutmak istedikleri bilgileri “ihbar etme” riski alanların güvenliği için yapılacak bu.

Demokrasi, yönetilenin bilgilendirilmiş rızasına dayanır. Bu durum, bazı çok önemli (bazen de yasa dışı) devlet politikalarının halktan saklanmasıyla mümkün olamaz. Whistleblowing (ihbar etme), bu tür politikaların açığa çıkması için gereklidir: insan hakları ihlalleriyle, kurumsal görevi kötüye kullanmayla, çevreyle, sivil özgürlüklerle ve savaşla ilgili önemli bilgilerin açıklanması gereklidir.

Özgür basın, kişisel mahremiyet, hükümet ve şirket şeffaflığı, yasalar ve süreçleri hakkında kamunun bilmeye hakkı olan resmi bilgilerin ortaya çıkarılması haklarını savunmalıyız. İhbar edenlere (whistleblower) ve gazetecilere yapılan zulüm yasa dışıdır ve buna karşı çıkılmalıdır.

Demokratik olmayan otorite gizlilikle büyürken, bilgi sızdırmayı kamu bilinci için ön plana getirmeliyiz – bunu, gün ışığına çıkmaya dayanamayacak hükümet ve şirket eylemlerinin belgelerinin yayınlanması için geniş çaplı yüreklendirme süreciyle yapmalıyız.

Lütfen yaşadığınız yerde Gerçek için Ayağa Kalk etkinlikleri başlatınız.

*Whistleblowing, henüz Türkçe’de yerleşik bir kavram değildir. Whistleblowing, etik ve yasal olmayan uygulamaların bildirilmesi anlamına gelen ve eylemsel olarak ihbar etmek, ifşa etmek, afişe etmek gibi Türkçe kavramları kapsayan bir eylemdir.